לפרוח מהשגרה

ענת גזית, סטודנטית ללימודי תרבות, יצירה והפקה, שנה ג' המרכזת את פרויקט "שומרי הנחל"

"המטרה הראשונית של הפרויקט נולדה מתוך ההבנה שאנחנו חלק ממרחב טבעי נדיר, מרחב שקמה ויש בו הרבה דברים יפים, מיוחדים ומעניינים. אני גדלתי בחיפה, מאז שעברתי לגור בקיבוץ רוחמה אני שומעת המון אנשים שאומרים לי שכיף לי שגדלתי בצפון הירוק, שהנופים שם הרבה יותר יפים מכאן. זה פשוט לא נכון, אנחנו חיים בתוך חבל ארץ יפהפה ולשם זה הפרויקט נועד,לפקוח לנו ולתושבי האזור את העיניים.

זו השנה השלישית שהסטודנטים בפרויקט "שומרי הנחל", פועלים במטרה לעודד את תושבי האזור להכיר את סביבתם, לטייל , לחזק את החיבור לסביבה ולאדמה. אנו פוגשים ילדים רבים שגדלים בתחושה שהם חיים במקום חלש, מוחלש, כשבעצם הם גדלים באחד מהאזורים היפים והעשירים ביותר בישראל. הסטודנטים מדריכים ילדים מעמותת "חינוך לפסגות" ומועדוניות ילדים של כפר עזה, מתוך מטרה להפוך את הילדים ל"שגרירים" בתוך התא המשפחתי והקהילה שלהם.
לפני מספר שבועות העברנו פעילות לילדים, ובה הסברנו מדוע אסור לחצוב בסלע כורכר, המשמש לאוגר מי תהום. או מדוע לא מספיק לא לקטוף כלניות, צריך גם להיזהר לא לדרוך ישירות על הפקעות, כדי לא לפגוע בהתחדשותם. ברגע שמלמדים אותם משהו והם יראו את ההורים שלהם עושים מה שמנוגד למה שהם למדו, הם יעירו להם על כך וילמדו אותם. מעבר לזה, אנחנו יוצאים איתם לפעילות בשטחים שונים. הם לומדים על פרחים ותהליכים טבעיים ובעקבות כך מעודדים את ההורים לצאת איתם בשבתות, לבלות בטבע, לחזק קשרים וללמוד אחד מהשני.
כמו בשנה שעברה לקראת סוף שנת הלימודים מתוכנן אירוע ניקיון חוף זיקים בו ישתתפו הילדים איתם פועלים הסטודנטים והוא פתוח בפני כלל הסטודנטים מהמכללה. כי באמת יש לנו ארץנהדרת!