"כנפי יונה"

כנפי יונה

ביתא ישראל היא קהילה מיוחדת במינה, הקשר לארץ ישראל ולערכי היהדות היו ליבה הפועם.
הכיסופים לארץ המולדת והשאיפה לשוב אליה, שכנו בכל כפר ובכל בית יהודי באתיופיה. הילדים שתו בצמא את הסיפורים על ארץ שופעת כל טוב ועל ירושלים, עיר של זהב. דרשות התורה קיבלו חיים סביב מדורת הכפר.
סיפורי העלייה המרתקים אותם חוו רבבות בני קהילת יהודי אתיופיה, אינם מוכרים לציבור הרחב בישראל, שלרוב לא מודע ואינו מכיר בקשיים והאתגרים שניצבו בדרכם של "ביתא ישראל" במסעם לארץ ישראל, על הדרכים הרבות והמפותלות שעשו בני הקהילה במטרה להגשים את חלום אבותיהם.
בקרב קהילת יוצאי אתיופיה בישראל קיים צורך להשמיע ולספר את סיפורם האישי אודות החיים באתיופיה כפי שהם חיו אותם והקשיים הרבים במסעם לארץ. המדינה וארגוני החברה האזרחית מוקדשים בעיקר לצעירי העדה, ילדים ונוער, אך ישנו דור שכמעט ואינו זוכה להתייחסות ולשופר, לא רק כלפי החברה הוותיקה בישראל אלא גם פנימה כלפי קהילת ביתא ישראל עצמה.
על כן בחרנו להנגיש את הסיפורים באמצעות מיזם כנפי יונה וזאת באופן מיוחד אשר שם דגש על סיפורי העלייה באמצעות צעירי הקהילה. את הסיפורים תעדו סטודנטים יוצאי אתיופיה שלומדים במכללה האקדמית ספיר.
הסטודנטים היוו גשר בין דורי וקיימו שיח זהותי עם הדור הוותיק, המהלך הזה מרגש כפליים מפני שהתיעודים נעשו מפי ההורים, הסבים וקרובי המשפחה של הסטודנטים. מתוך המפגשים הללו נרקמו יחסים מיוחדים וחמים וסיפוריהם של המבוגרים תועדו ומוצגים לפניכם.
זהו תוצר של שיתוף פעולה פורה בין היחידה למעורבות חברתית במשרד הדיקן של מכללת ספיר, תכנית סטארט אפ להצלחה-מרכז סטארט אפ באר שבע ומיזם כנפי יונה לתיעוד מורשת יהדות אתיופיה.