אור בבית, חום בלב

פעם בשנה מתגייסים מאות פעילי היחידה ליום של עשייה, מפגש והתחדשות. השנה הם פעלו בבתי קשישים ואמהות חד הוריות בשדרות וחידשו את מועדון משתקמי "אנוש". "איך שהם הגיעו נהיה לי אור, גם כזה אמיתי וגם בפנים"  אמרה אחת הדיירות

               

כמידי שנה התגייסו מאות סטודנטים פעילים לאירוע המסורתי של היחידה למעורבות חברתית במשרד הדיקן, המכללה האקדמית ספיר. האירוע נערך בסימן נתינה והכרות עם קשישים ומשפחות מקהילת שדרות, התקיים בשיתוף אגף הרווחה בשדרות. במהלך היום נכנסו הסטודנטים לעשרים בתים של תושבי שדרות שיפצו, ניקו וצבעו אותם. "את הבית הזה החלו לסדר אתמול, ואין ספק שהוא אחד המאתגרים, הכל היה מבולגן. ברגע שהגענו לכאן, לקחנו דליי צבע והתחלנו לצבוע את כל הקירות. הבית הזה זקוק לשיפוץ קצת יותר מקצועי, אבל לתחושת הדיירים, זה עדיף מכלום" מספר ליאור שרעבי, סטודנט שנה ג' לתקשורת. "זו כבר שנה שלישית שלי באירוע וביחידה למעורבות חברתית וברור לי שגם אם לנו זה נראה מעט זה חשוב לדיירים, להיכנס חזרה לדירה נקייה ושנעים להיות בה, התחושה של ההתייחסות ואולי גם החברה הצעירה במהלך היום, מה יותר חשוב מזה?" מוסיף שרעבי.

י', בן 59, זכה לביקור של שתי סטודנטיות במהלך האירוע, מספר כי הגיע לשדרות לפני שבעה חודשים וקיבל דירה מעמיגור. הסטודנטיות הוציאו מביתו שקיות רבות ובהן בגדים מלוכלכים לכביסה. י', שקיבל כסף מהרווחה לקנות מכונה אך לא נאמר לו מפורשות לשם מה נועד הכסף, השתמש בו לצרכים אחרים. מאז הוא מגייס כסף לקניית בגדים חדשים בכל פעם שנגמרים הבגדים הנקיים. וכך נערמו להן ערימות בגדים ברחבי הדירה. "קשה לראות בן אדם בסיטואציה כזו, חי לבד ואין מי שיטפל בו. מישהו שילווה ויעזור בדברים הקטנים של היומיום, שלרובנו נראים ברורים מאליהם", מסבירה אחת הסטודנטיות.

"כבר שנתיים שאין לי אור בחדר הזה ואני צריכה שמישהו שיבוא ויבריג לי מנורה. אני עצמי לא יכולה לעשות את זה." מספרת א', רגע לאחר שאלכס גרצ'קו, סטודנט שנה ג' לקולנוע במכללה, מצא במקרה מנורה בדירה שלה והחליט להבריגה במקום זו הישנה. "איך שהם הגיעו נהיה לי אור גם כזה אמיתי וגם בפנים", ממשיכה לספר א'.

אופיר ענבל, רכזת פרויקט "תכלית", מתארת את חוויותיה לאחר סידור ארון ספרי קודש יהודים עצום למדי ובו מאות ספרים, "כיף לי מאוד שפלורה הדיירת מרוצה. מבחינתי, לא רק סידרנו וצבענו את הספרייה, זכינו בחיוך של הדיירים לאחר מכן. בהתחלה זה מביך אבל לאט לאט נוצרת סוג של הסכמה חיובית כזו עם הדברים שנעשו- בינינו לבנם ומתגלה הכרת תודה גדולה". אופיר ביחד עם שלושה סטודנטים נוספים נכנסו לביתם של פלורה ואשר וסידרו וצבעו ארון ספרים שרובו מורכב מספרי יהדות עתיקים העוברים בירושה במשפחה. אופיר שהגיעה ביחד עם סטודנטית נוספת יום לפני, סידרה את הספרים בערימות וצבעה את הספריה כדי שתוכל ביחד עם שאר הסטודנטים, להספיק ביום למחרת לסדר אותה חזרה. "הסטודנטים מקסימים והתוצאה יפה מאוד, היה המון אבק על הספרים והקיר היה מלוכלך. בגילי אני לא הייתי מצליחה לעשות את זה. לראות ככה את הספרייה בוהקת ויפה מתמיד- מחמם את הלב" סיכמה פלורה.

המעבר מבית לבית ותיעוד הסטודנטים בעבודתם עוררו בי קנאה, רציתי להתפלש כמוהם בלכלוך, בעבודה וביצירה החד פעמית הזו, שמי שזוכה בה, סוחב איתו לתקופה ארוכה. "שנה שעברה הייתי פעילה ביחידה למעורבות חברתית, וחיכיתי לחזור לכאן השנה שוב, ולעזור בניקיונות ובשיפוץ הבתים, על אף שכבר אינני סטודנטית ביחידה" מספרת ענבל לוי, סטודנטית מהמכללה, המרכזת את פרויקט "שדרות שלנו". השעות חולפות והמעבר מבית לבית מעורר את סקרנותי יותר ויותר – בכל בית סיפור אחר: עדה ומוצא שונה ועוד היסטוריה וסיפור אחר שהפכו את המפגש והשיחה עם הדיירים לראויה להיכתב.  עם חזרתי לבתים למען בדיקת "לפני" ו"אחרי", נדהמתי לגלות את הזריזות והיסודיות של הסטודנטים. "עשיתי שיפוצים, גבס, שטיפה, תליתי את הוילון בסלון ותיקנתי לה צינורות בשירותים", מונה בפני עומר אבו בדר את הדברים שעשה בדירתה של לורה. עומר הוא סטודנט שנה ג', לבי.אי רב תחומי ופעיל בפרויקט "אג'יק" שבלקיה, זו השנה השנייה, "החלטתי להמשיך לשנה שנייה בשביל לעזור לאנשים, תראי את החיוך של לורה, זה אושר".

הרעיון בכניסה לבתים, השיפוץ והחידוש, נולד לפני מספר שנים בעקבות תערוכת כרזות בנושא מעמדם ומצבם של הקשישים בישראל שעוצבו ע"י סטודנטים מהמחלקה לתקשורת אינטראקטיבית ביה"ס להנדסאים במכללת ספיר. "כל קשיש חמישי בישראל נופל קורבן להתעללות, כל קשיש שלישי חש בדידות, בכל חודש בישראל מתאבדים תשעה קשישים". היחידה למעורבות חברתית מפעילה את פרויקט "יקרים לנו" הפונה לאוכלוסיה זו כל השנה, אך מתחושה כי אין די בכך, בחרה להקדיש להם את האירוע המסורתי. בכל שנה מגויס תקציב תרומות מיוחד לאירוע זה ונעשה איתור צרכים מדויק ואישי עם צוות הרווחה כדי להגיע לאנשים הזקוקים לנו ביותר, שיש לנו יכולת אמיתית לשמח אותם ולעזור להם ביום אחד. בחודשים האחרונים אנו פוגשים בכלי התקשורת עוד ועוד סיפורים כואבים על אלימות נוער וצעירים כלפי קשישים, המשקפים אדישות מסוכנת והזנחה חברתית של אוכלוסייה זו. הערך המוסף עבור הסטודנטים במפגש עם קשישים החיים בדלות ובמחסור הוא אדיר. לצד תחושת חוסר האונים והכאב הבלתי נמנע, המפגש החזיתי עם מצבם של אוכלוסיות מוחלשות ומוזנחות גורם לרבים מהם להרגיש אחריות גדולה יותר לקהילה והחברה בה הם חיים ומשנה את אופן ההתייחסות, או האדישות כלפי צרכי אוכלוסיית הקשישים. בינתיים החל הסמסטר ואיתו חזרו הסטודנטים לעשייה חברתית, כל אחד/ת בתחומו, עם מה שבוער בו לשנות ולשפר. עד השנה הבאה.

במהלך היום נכנסו הסטודנטים ל- 20 בתים של קשישים ואמהות חד הוריות בשדרות ובנוסף לניקיון והתחדשות חילקו לכל בית משלוח מזון מותאם לצרכיו. בנוסף, שופץ מועדון משתקמי עמותת "אנוש" במרכז קשת בעיר. האירוע התקיים בשיתוף מלא עם היחידה לעבודה סוציאלית קהילתית והמדור לזקן באגף הרווחה בעיריית שדרות והלל ספיר.